3% firm zarejestrowało swoje zbiory - na co czekać?

W Polsce funkcjonuje prawie 2 mln przedsiębiorców, większa ich część bez wątpienia posiada zbiory podlegające rejestracji, niektórzy może nawet kilka. Ilość zbiorów zarejestrowanych w dn. 24.08.2011 wynosi 100455 zbiorów, przy czym mniej niż połowa dotyczy zbiorów zgłoszonych przez podmioty prywatne (w sprawozdaniach GIODO widac, że wśród zgłaszających królują podmioty publiczne). Na podstawie tych danych wydaje się, że niecałe 3% procent przedsiębiorców zgłosiło zbiór do rejestracji (a może nawet i mniej - jeśli wziąć pod uwage, że niektórzy moga miec kilka zbiorów), a więc niezbyt wiele. Dlatego przedsiebiorcy - do dzieła! Pora na rejestrowanie zbiorów :)

Zbiorem danych jest zestaw danych osobowym (pewna ilość informacji), posiadający strukturę (określoną budowę), i kryteria dostępu (np. możliwość wyszukiwania wg klucza), nawet jeśli będzie rozproszony (w różnych miejscach) lub podzielony funkcjonalnie (w różnych modułach systemu informatycznego lub firmowych departamentach). W moim przekonaniu zbiór oznacza raczej „zorganizowany system przetwarzania danych” (jakby całokształt przetwarzania danych określony celem ich przetwarzania.

Warto to zrobić, bo  art. 53 ustawy o ochronie danych osobowych "penalizuje" niezgłoszenie danych do rejestru

Kto będąc do tego obowiązany nie zgłasza do rejestracji zbioru danych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

O zbiorach danych osobowych ze strony Generalnego Inspektora -> http://www.giodo.gov.pl/320/j/pl/

Odpowiedzi

Uwielbiam to z tymi podmiotami publicznymi, urząd do pilnowania urzędów, a pieniądze z podatków idą. A nie zgłosili się bo to jest kolejny cios w stronę przedsiębiorców, którzy naprawdę ledwo ciągną w tym kraju i jeszcze każe im się spędzać po kilka tygodni na analizowaniu ustaw i rozporządzeń lub płaceniu po kilka jak nie więcej tyś jakiemuś prawnikowi. Kto za to przedsiębiorcy odda? Nikt. Jak podliczyć co trzeba zrobić zakładajćc i prowadząc firmę w tym kraju to każdemu by sie juz na starcie odechciało.

Portret użytkownika admin

To prawda - jeśli podsumować, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy w ogóle i dodać do tego całą ustawę o ochronie danych osobowych, z której wynika naprawdę wiele zobowiązań, to może się odechciewać prowadzić biznes. Na całe szczęście rejestracja zbioru jest sama w sobie trywialna, tyle że zgłaszając zbiór należy oświadczyć, że np. wydało się pracownikom upoważnienia, prowadzi sie ewidencję upoważnień, etc - co z kolei może prowadzić do poświadczania nieprawny, a to może być karane z art. 271 Kodeksu karnego. Ale żeby nie było lekko -  art. 53 ustawy o ochronie danych osobowych stanowi, że "Kto będąc do tego obowiązany nie zgłasza do rejestracji zbioru danych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".