Co można polecić ABI-emu do poczytania? (cz.1 - prawna)

Chyba najważniejsza rzeczą jaką powinien znać ABI jest... (sic!) ustawa. Wydaje się, że czysty "ustawowy" ABI nie musi jej znać (chociaż powinien), bo przecież jego zadaniem jest nadzorować zasady ochrony danych osobowych, a więc powinien być raczej, jak to się mówi w kręgach osób zajmujących się bezpieczeństwem informacji - "bezpiecznikiem". Czyli znać na pamięć rozporządzenie w sprawie wymogów dla systemów informatycznych. I oczywiście techniki zabezpieczeń fizycznych i informatycznych. Ale praktyka bywa inna..

W praktyce ABI musi znać się i na prawie i na bezpieczeństwie. Dlatego, że w zasadzie czysto kontrolna funkcja ABI-ego się nie zdarza. Do ABI-ego nawet często firmowi prawnicy zwracają się po poradę. Jaką więc prawną lekturę można polecić?

Warto przeczytać jeden z kilku komentarzy do ustawy o ochronie danych osobowych. Komentarz to po prostu ustawa rozdział po rodziale, ustęp po ustępie omówiona ze wskazaniem przypadków / sytuacji, które się danego zapisu mogą tyczyć. Moje dwa ulubione komentarze, to

1) Ustawa o ochronie danych osobowych. Komentarz - Barta Paweł, Litwiński Paweł (Stan prawny - sierpień 2009 r.)
2) Ochrona danych osobowych Komentarz - Barta Janusz, Markiewicz Ryszard, Fajgielski Paweł

Pierwszy kosztuje mniej niż 100 zł, cena zaś drugiego dobiega prawie 200zł. Oba opracowania warto mieć w swojej biblioteczce, każde prezentuje punkt widzenia nieco inaczej. Ciekawy pod tym względem jest "ten droższy" - tam autorzy nie we wszystkich kwestiach się zgadzają i zaprezentowane są ich różniące się niekiedy stanowiska. Zaś "ten tańszy" jest świetnym podręcznym narzędziem - ma dwukrotnie mniej stron, więc można go ze sobą zabrać na spotkanie i posiłkować się nim w argumentacji. Do tego ostatniego mam szczególny sentyment, bo po pierwsze komentarz otrzymałem w prezencie, po drugie podoba mi się stanowisko prezentowane przez dr. Litwińskiego, z którym zgadzam się w wielu kwestiach. Poza tym jest mobilny.

Oczywiście lektury jest znacznie więcej - patrz Biblioteczka ABI - http://superabi.pl/content/library, ale te dwie pozycje z lektur "prawnych" najbardziej sobie cenię.

A Wy - co czytacie najchętniej?