Tarcza prywatności EU - U.S. Privacy Shieldt

12 lipca 2016 r. Komisja Europejska zatwierdziła EU-U.S. porozumienie Privacy Shield. Tutaj znajdziecie ładne objaśnienie jak to działa. 

Wciąż niestety jest to samocertyfikacja (zobacz tutaj jak przystąpić do programu). Tak też to działało wcześniej w ramach programu "Safe Harbour" (tu o programie i o tym jak (nie)bezpieczne są dane Europejczyków w USA przygotowany przez Fundację Panoptykon.

Niewiadomo, kiedy znowu jakiś ambitny gość spowoduje zanegowanie ten program. Natomiast istotne jest to, że będzie co roku dokonywany przegląd tego programu, a więc będzie jakaś kontrola nad tym, czy on działa i czy (nie) wymaga jakiś zmian... Przegląd ma być dokonywany wspólnie przez Komisję Europejską i Departament Handlu US z pomocą "intelligence experts" (wywiad? wywiad gospodarczy?) z obu stron. Raport ma być publicznie dostępny, sam jestem ciekaw jakie będą wyniki pierwszego przeglądu!

Grupa robocza art. 29 (więcej o nich tutaj) nie ocenia tego porozumienia zbyt dobrze. Nie podoba jej się:

-  brak konkretnych zasad dotyczących zautomatyzowanego przetwarzania danych oraz powszechnego prawa do sprzeciwu
-  brak konkretnych zasad dla procesorów
- słabe gwarancje dotyczące niezależności i uprawnień Rzecznika

Grupa zauważa, że "pierwszy wspólny roczny przegląd będzie kluczowym momentem" i wówczas dowiemy się, jak to działa. 

Jeśli chodzi o "tarczę" to jest kilka podstawowych wymagań. Podmioty muszą przygotować a później udostępnić politykę prywatności na swojej witrynie internetowej. Muszę reagować na skargi i współpracować z europejskim GIODO, jeśli w grę wchodzą informacje o pracownikach. No i oczywiście muszą wskazać osobę, która będzie punktem kontaktowym w sprawach prywatności.

Listę podmiotów, które biorą udział w programie można znaleźć na stronie "tarczy" - https://www.privacyshield.gov/list 

Cóż można powiedzieć. Na pewno jest nieco lepiej, niż z Safe Harbour. Na pewno też Europa potrzebowała możliwości współpracy z USA, a bez wymiany danych tego nie dało się robić, stąd ta cała "tarcza" w miejsce dawnych programów. Ale czy jest dobrze? Trudno ocenić, czas to pokaże...