Atak na Sony, może w końcu zaczniemy myśleć

W sprawie Sony i wycieku ogromnych ilości danych osobowych GIODO już się wypowiedział -> http://giodo.gov.pl/1520001/id_art/4097/j/pl/. Ja bym zmienił tą wypowiedź zgeneralizował. Bo to nie chodzi o granie w sieci. Chodzi o udostępnianie swoich danych osobowych podmiotom, które nie podlegają prawu europejskiemu, a już tym bardziej ustawie o ochronie danych osobowych. Chcesz być trendy (albo jazzy) i grać na PS? Śmiało! Szpanujesz iPhonem? A proszę bardzo! I tu i tam podajesz numer karty kredytowej. Prywatność przestaje być dla nas ważna, gdy chodzi o bycie członkiem społeczności. Często też wyrażamy zgody na przetwarzanie naszych danych (i inne rzeczy), nie czytając treści zgody. Jeśli ktoś lubi South Park - polecam pierwszy odcinek 15-ego sezonu :-D

Sprawa z wyciekiem danych z Sony daje do myślenia. W połowie kwietnia włamano się do usługi PlayStation Network oraz Qriocity, łupem padły dane prawie 80 milionów klientów Sony. Dane te to nie tylko loginy, hasła, maile, daty urodzin, ale także numery kart kredytowych. Ponoć hasła były przechowywane w formie zakodowanej (hash). Jakby tego było mało, na początku maja zostały zaatakowane serwery Sony Online Enterteinment.

Co jest śmieszne? Że firma Sony dopiero teraz docenia wagę  bezpieczeństwa i będzie tworzyć stanowisko Security Information Officera. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To dobra rada dla naszych przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie w pędzie za przychodami zapominają, że mogą znaleźć się chętni przeszkodzić w sukcesie.

Odpowiedzi

Portret użytkownika admin

Warto też odwiedzić stronę http://lulzsecurity.com/. Ataki na Sony podsumowane zostały następująco:

Konichiwa from LulzSec, Sony bastards!

We've recently bought a copy of this great new game called "Hackers vs Sony", but we're unable to play it online due to PSN being obliterated. So we decided to play offline mode for a while and got quite a few trophies. Our latest goal is "Hack Sony 5 Times", so please find enclosed our 5th Sony hack.

Enjoy this 54MB collection of SVN Sony Developer source code. That's hackers 16, Sony 0. Your move!

ACHIEVEMENT UNLOCKED: HACK SONY 6 TIMES! Oh damn, we just did it again, please also find enclosed internal network maps of Sony BMG.

Lulz Security

co w wolnym przekładzie brzmi następująco

Kaniciła (pozdrowienia!) z LulzSec, dranie z Sony!

Niedawno kupiliśmy kopię sławnej nowej gry o nazwie "Hakerzy vs Sony", ale nie możemy zagrać online ze względu na zhakowane PSN. Więc Zdecydowaliśmy się pograć w trybie offline i zdobyć pewne trofea. Najnowszym celem jest "Zhackuj Sony 5 Razy!", dlatego proszę - oto 5 "złamanie" Sony!
Ciesz się 54 megabajtową biblioteką kodów źródłowych Sony. 16 do zera dla Hackerów! Twój ruch!
Nowy cel odblokowany! Zhackuj Sony 6 razy! Cholera, znowu nam się udalo!W załączeniu topologia sieci Sony BMG.
Lulz Security

Ja już sam się pogubiłem, ile tych ataków było i na co było. Jednak zabawne jest to, że nawet taka firma jak RSA nie miała "bezpiecznika" i w końcu postanowiła go zatrudnić. No i dobrze, "tacy jak my" albo "podobni nam" sa potrzebni :-D