O nas

Administratorzy Bezpieczeństwa Informacji - Społeczność

Jesteśmy  społecznością administratorów bezpieczeństwa informacji czyli ABI. Taki ABI-owy "open source":) Inspiracją do założenia takiej społeczności stało się dla nas oprogramowanie "open source". Skoro inni dzielą się swoją wiedzą programistyczną, swoją ciężką pracą, to czemu my nie mielibyśmy skorzystać z tego modelu i dzielić się wiedzą?  Dzięki takim otwartym społecznościom nie musisz płacić za programy - możesz korzystać ze wspaniałego systemu Ubuntu albo z pakietu biurowego Open Office. Dzięki naszej społeczności możesz więcej wiedzieć o problematyce danych osobowych i lepiej je chronić.

Kim jest ABI? To administrator bezpieczeństwa informacji -  nadzoruje przestrzeganie zasad ochrony danych osobowych w firmie. Mówi o tym art. 36. ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych:

„Administrator danych wyznacza administratora bezpieczeństwa informacji, nadzorującego przestrzeganie zasad ochrony, o których mowa w ust. 1, chyba że sam wykonuje te czynności.”

przy czym ust. 1 (art. 36) ustawy definiuje zasady ochrony:

„Administrator danych jest obowiązany zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem”.

W tak przedstawionym świetle wygląda na to, że ABI to ktoś, kto ma (jedynie) nadzorować, czy prawidłowo stosuje się „środki techniczne i organizacyjne” zapewniające ochronę danych osobowych. ABI to jednak w praktyce nie tylko "kontroler" czy "audytor" – to prawa ręka przedsiębiorcy, która go w pewnym sensie chroni przed konsekwencjami ich niestosowania - bo pomaga je stosować. Przedsiębiorca ma prowadzić sprawnie biznes, a my - ABIowie - mamy mu pomóc robić to „bezpiecznie”. Przecież jak coś pójdzie nie tak, to sąd i „paka” czego głównie jego, nie nas. Ustawa tylko pozornie wydaje się prosta i łatwa, w gruncie rzeczy pojawia się jednak w praktyce niezliczona ilość trudnych problemów.

ABI musi się znać na prawie i na informatyce (i na biznesie w którym działa!). Inaczej ciężko mu będzie sprawnie pełnić swoją rolę. Musi być Super ABI, aby być dobrym, profesjonalnym ABI. Wierzymy, że dzieląc się wiedzą, pomagając innym pomaga też sobie. Dlatego jesteśmy Super ABI – społecznością profesjonalnych ABI, bo dzielimy się wiedzą i jesteśmy dzięki temu bardziej "profesjonalni".

Jeśli więc zarejestrowałeś się w serwisie i interesuje Cie problematyka ochrony danych osobowych – witaj w naszej społeczności!  Zachęcamy Cię gorąco do publikowania swoich artykułów lub chociażby komentarzy. Korzystaj z wiedzy innych i dziel się swoją!

Redaktorzy www.superabi.pl

PS. Każdy przedsiębiorca, który ABI-ego nie powołał jest sam ABI - witamy więc także przedsiębiorców! :-D

 

Podsumowanie spotkań Administratorów Bezpieczeństwa Informacji